Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Parasit Guldbaggevinnare
13:45 The Farewell
15:30 Cats
15:45 Porträtt av en kvinna i brand
17:30 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 En del av mitt hjärta
20:00 Jag och min bror
i morgon
Elektra
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Jag och min bror
13:30 En del av mitt hjärta
15:00 Porträtt av en kvinna i brand
15:30 Unga Kvinnor
17:15 Aniara Guldbaggevinnare
18:00 Jimmie Film & samtal
19:45 Parasit Guldbaggevinnare
20:00 The Farewell
ons 29 jan
Elektra
13:15 Alice och borgmästaren
13:30 Cats
15:45 Andernas drömmar
16:00 En del av mitt hjärta
17:15 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 Jag och min bror
Fler dagar...
Visas nu
BULLAN
FILM & SAMTAL
FILM-MAT-KULTUR
KLASSIKER
KULTURREDAKTÖRENS VAL
LIVE PÅ BIO
MATINÉ
NY FINSK FILM
SPRÅKCAFÉ
SYNTOLKAT
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Elektra
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Parasit Guldbaggevinnare
13:45 The Farewell
15:30 Cats
15:45 Porträtt av en kvinna i brand
17:30 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 En del av mitt hjärta
20:00 Jag och min bror
i morgon
Elektra
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Jag och min bror
13:30 En del av mitt hjärta
15:00 Porträtt av en kvinna i brand
15:30 Unga Kvinnor
17:15 Aniara Guldbaggevinnare
18:00 Jimmie Film & samtal
19:45 Parasit Guldbaggevinnare
20:00 The Farewell
ons 29 jan
Elektra
13:15 Alice och borgmästaren
13:30 Cats
15:45 Andernas drömmar
16:00 En del av mitt hjärta
17:15 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 Jag och min bror
Fler dagar...
nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev   Om integritet
Andernas drömmar
  Se tider och boka/köp
La Cordillère des songes
En film av Patricio Guzmán
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike, Chile
2019
84 min
Dokumentär
Franska
Svenska

I Chile måste solen bestiga kullar, toppar och bergväggar innan den når Andernas högsta topp. En nationell ikon som syns överallt, vart man än befinner sig i landet. Men för befolkningen är bergskedjan inte alls av samma betydelse. Landets blodiga och historia finns instängd mellan bergens väggar, som både isolerat och utestängt möjligheten för verkligheten att få komma fram. Men drömmarna, drömmarna finns alltid där.

 

Medverkande: Jorge Baradit, Vicente Gajardo, och Francisco Gazitúa.
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Frankrike, Chile
2019
84 min
Dokumentär
Franska
Svenska

i dag
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Parasit Guldbaggevinnare
13:45 The Farewell
15:30 Cats
15:45 Porträtt av en kvinna i brand
17:30 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 En del av mitt hjärta
20:00 Jag och min bror
i morgon
08:30 Schindler's List Skolbio / Klassiker / Förintelsens Minnesdag
13:00 Jag och min bror
13:30 En del av mitt hjärta
15:00 Porträtt av en kvinna i brand
15:30 Unga Kvinnor
17:15 Aniara Guldbaggevinnare
18:00 Jimmie Film & samtal
19:45 Parasit Guldbaggevinnare
20:00 The Farewell
ons 29 jan
13:15 Alice och borgmästaren
13:30 Cats
15:45 Andernas drömmar
16:00 En del av mitt hjärta
17:15 And then we danced Guldbaggevinnare
18:00 Alice och borgmästaren
19:45 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 Jag och min bror
tors 30 jan
09:30 Fanny's flykt Skolbio / Förintelsens Minnesdag
13:15 Alice och borgmästaren
13:30 Jag och min bror
15:30 Cats
16:30 Unga Kvinnor
18:00 En svensk tiger Film & samtal
20:00 The Farewell
Elektra Bio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎