Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Bakom masken
13:30 The Death of Stalin
15:30 En sista semester
17:30 Vår nya fröken
19:30 Mot solnedgången
i morgon
Elektra
13:15 Gruppen
14:15 En sista semester
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
16:15 Jimmie (sv. txt)
17:30 Som en dans
18:00 The Death of Stalin
19:30 Saknaden
tors 26 april
Elektra
13:30 The Deminer (sv. txt)
15:30 Som en dans
17:30 Vår nya fröken
19:30 Jimmie (sv. txt)
fre 27 april
Elektra
13:15 Bakom masken
13:30 Vår nya fröken
15:30 Jimmie (sv. txt)
16:00 En sista semester
17:30 You Were Never Really Here Premiär
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt) Premiär
19:30 Tredje mordet Premiär
20:00 Som en dans
lör 28 april
Elektra
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo Nypremiär
14:15 Vår nya fröken
15:00 Bakom masken
16:00 En sista semester
17:30 Som en dans
19:00 Opera på bio: Askungen Live
19:30 Tredje mordet
sön 29 april
Elektra
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo
14:15 Tårtgeneralen (sv. txt)
15:30 Som en dans
16:15 Ny finsk film: Perkele 2 - bilder från Finland
17:30 You Were Never Really Here
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
19:30 Tredje mordet
20:00 Bakom masken
Fler dagar...
LIVE PÅ BIO
ASKUNGEN
BIRGIT NILSSON 100 ÅR - JUBILEUMSKONSERT
COPPELIA
MADAMA BUTTERFLY
TRUBADUREN
TURANDOT
AIDA
SIMSON OCH DELILA
FLICKAN FRÅN VILDA VÄSTERN
KÖP/BOKA BILJETTER
CAFÉ KOPPAR
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:15 Bakom masken
13:30 The Death of Stalin
15:30 En sista semester
17:30 Vår nya fröken
19:30 Mot solnedgången
i morgon
Elektra
13:15 Gruppen
14:15 En sista semester
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
16:15 Jimmie (sv. txt)
17:30 Som en dans
18:00 The Death of Stalin
19:30 Saknaden
tors 26 april
Elektra
13:30 The Deminer (sv. txt)
15:30 Som en dans
17:30 Vår nya fröken
19:30 Jimmie (sv. txt)
fre 27 april
Elektra
13:15 Bakom masken
13:30 Vår nya fröken
15:30 Jimmie (sv. txt)
16:00 En sista semester
17:30 You Were Never Really Here Premiär
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt) Premiär
19:30 Tredje mordet Premiär
20:00 Som en dans
lör 28 april
Elektra
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo Nypremiär
14:15 Vår nya fröken
15:00 Bakom masken
16:00 En sista semester
17:30 Som en dans
19:00 Opera på bio: Askungen Live
19:30 Tredje mordet
sön 29 april
Elektra
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo
14:15 Tårtgeneralen (sv. txt)
15:30 Som en dans
16:15 Ny finsk film: Perkele 2 - bilder från Finland
17:30 You Were Never Really Here
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
19:30 Tredje mordet
20:00 Bakom masken
Fler dagar...
Elektranytt
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev   Om integritet

Operaprogrammet från The Met säsongen 2018/2019. Biljetterna släpps 25 maj kl. 10.00.

 

6 oktober, kl 19.00
AIDA
(Giuseppe Verdi)
Dirigent: Nicola Luisotti
Regi: Sonja Frisell
I rollerna: Aida (Anna Netrebko), Amneris (Anita Rachvelishvili), Radamès (Aleksandrs Antonenko), Amonasro (Quinn Kelsey), Kungen (Ryan Speedo Green)

20 oktober, kl 19.00
SIMSON OCH DELILA
(Camille Saint-Saëns)
Dirigent: Sir Mark Elder
I rollerna: Samson (Roberto Alagna), Dalila (Elīna Garanča), Översteprästen (Laurent Naouri), Abimélech (Elchin Azizov), Den gamle hebréen (Dmitrij Belosselskij)

27 oktober, kl 19.00
FLICKAN FRÅN VILDA VÄSTERN
(Giacomo Puccini)
Dirigent: Marco Armiliato 
Regi: Giancarlo Del Monaco
I rollerna: Minnie (Eva-Maria Westbroek), Dick Johnson (Jonas Kaufmann), Nick (Carlo Bosi), Jack Rance (Željko Lučić), Sonora (Michael Todd Simpson), Ashby (Matthew Rose), Jake Wallas (Oren Gradus)

10 november, kl 19.00
MARNIE
(Nico Muhly/Libretto: Nicholas Wright)
Dirigent: Robert Spano
Regi: Michael Mayer
I rollerna: Marnie (Isabel Leonard), Mrs. Rutland (Janis Kelly), Marnies mamma (Denyce Graves), Terry Rutland (Iestyn Davies), Mark Rutland (Christopher Maltman)

15 december, kl 19.00
LA TRAVIATA
(Giuseppe Verdi)
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin 
Regi: Michael Mayer 
I rollerna: Violetta Valéry (Diana Damrau), Alfredo Germont (Juan Diego Flórez), Giorgio Germont (Quinn Kelsey)

12 januari 2019, kl 19.00
ADRIANA LECOUVREUR
(Francesco Cilea)
Dirigent: Gianandrea Noseda
Regi: Sir David McVicar
I rollerna: Adriana Lecouvreur (Anna Netrebko), Prinsessan av Bouillon (Anita Rachvelishvili), Maurizio (Piotr Beczała), Abotten (Carlo Bosi), Michonnet (Ambrogio Maestri), Prinsen av Boullion (Maurizio Muraro)

2 februari 2019, kl 19.00
CARMEN
(Georges Bizet)
Dirigent: Louis Langrée
Regi: Sir Richard Eyre
I rollerna: Carmen (Clémentine Margaine), Micaëla (Aleksandra Kurzak), Don José (Roberto Alagna), Escamillo (Alexander Vinogradov)

2 mars 2019, kl 19.00
REGEMENTETS DOTTER
(Gaetano Donizetti)
Dirigent: Enrique Mazzola
Regi: Laurent Pelly
I rollerna: Marie (Pretty Yende), Tonio (Javier Camarena), Markisinnan av Berkenfield (Stephanie Blythe), Sulpice (Maurizio Muraro)

30 mars 2019, kl 18.00
VALKYRIAN
(Richard Wagner)
Dirigent: Philippe Jordan
Regi: Robert Lepage
I rollerna: Brünnhilde (Christine Goerke), Sieglinde (Eva-Maria Westbroek), Siegmund (Stuart Skelton), Fricka (Jamie Barton), Wotan (Greer Grimsley), Hunding (Günther Groissböck)

11 maj 2019, kl 18.00
KARMELITSYSTRARNA
(Francis Poulenc)
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
Regi: John Dexter
I rollerna: Blanche de la Force (Isabel Leonard), Mm Lidoine (Adrianne Pieczonka), Constance (Erin Morley), Mère Marie (Karen Cargill), Första priorinnan (Karita Mattila), Chevalier de la Force (David Portillo)


Publicerad 19/3 2018 kl 11:53. Senast uppdaterad 9/4 2018 kl 08:46.

i dag
13:15 Bakom masken
13:30 The Death of Stalin
15:30 En sista semester
17:30 Vår nya fröken
19:30 Mot solnedgången
i morgon
13:15 Gruppen
14:15 En sista semester
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
16:15 Jimmie (sv. txt)
17:30 Som en dans
18:00 The Death of Stalin
19:30 Saknaden
tors 26 april
13:30 The Deminer (sv. txt)
15:30 Som en dans
17:30 Vår nya fröken
19:30 Jimmie (sv. txt)
fre 27 april
13:15 Bakom masken
13:30 Vår nya fröken
15:30 Jimmie (sv. txt)
16:00 En sista semester
17:30 You Were Never Really Here Premiär
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt) Premiär
19:30 Tredje mordet Premiär
20:00 Som en dans
lör 28 april
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo Nypremiär
14:15 Vår nya fröken
15:00 Bakom masken
16:00 En sista semester
17:30 Som en dans
19:00 Opera på bio: Askungen Live
19:30 Tredje mordet
sön 29 april
13:15 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
13:30 Matiné: Urpo och Turpo
14:15 Tårtgeneralen (sv. txt)
15:30 Som en dans
16:15 Ny finsk film: Perkele 2 - bilder från Finland
17:30 You Were Never Really Here
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
19:30 Tredje mordet
20:00 Bakom masken
mån 30 april
13:15 Matiné: Grottmannen Dug (sv. tal) Premiär
13:30 Matiné: Urpo och Turpo
15:30 Som en dans
16:00 En sista semester
17:30 Tredje mordet
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
tis 1 maj
13:15 Matiné: Grottmannen Dug (sv. tal)
13:30 Matiné: Urpo och Turpo
14:30 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
15:00 Tårtgeneralen (sv. txt)
15:30 Phantom Thread Premiär
17:30 You Were Never Really Here
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
19:30 Tredje mordet
20:00 Som en dans
ons 2 maj
13:15 En sista semester
13:30 Phantom Thread
15:30 Mot solnedgången
15:45 Jimmie (sv. txt)
17:30 You Were Never Really Here
19:30 Tredje mordet
tors 3 maj
13:15 Mot solnedgången
14:00 Jimmie (sv. txt)
15:15 Vår nya fröken
16:00 En sista semester
17:15 Phantom Thread
18:00 Som en dans
20:00 You Were Never Really Here
fre 4 maj
13:15 Vår nya fröken
13:30 Tredje mordet
15:15 Som en dans
15:45 Phantom Thread
17:30 Det var en gång i Tyskland... Premiär
18:00 Tårtgeneralen (sv. txt)
19:30 Isle of Dogs Premiär
20:00 You Were Never Really Here
lör 5 maj
12:00 Klassiker: Safety Last!
13:15 Matiné: Grottmannen Dug (sv. tal)
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
17:30 Det var en gång i Tyskland...
18:00 Som en dans
19:30 Isle of Dogs
20:00 Tredje mordet
sön 6 maj
13:15 Matiné: Grottmannen Dug (sv. tal)
13:30 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
15:00 Opera på bio: Askungen Repris
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
17:30 Det var en gång i Tyskland...
19:30 Phantom Thread
20:00 Tredje mordet
mån 7 maj
14:00 Det var en gång i Tyskland...
15:30 En sista semester
16:00 Isle of Dogs
17:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
18:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
19:30 You Were Never Really Here
tis 8 maj
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
16:00 Som en dans
17:30 Det var en gång i Tyskland...
18:00 Isle of Dogs
19:30 Tredje mordet
20:00 Vår nya fröken
ons 9 maj
15:30 Tårtgeneralen (sv. txt)
16:00 En sista semester
17:30 Det var en gång i Tyskland...
18:00 Isle of Dogs
19:30 Phantom Thread
20:00 You Were Never Really Here
tors 10 maj
13:30 Matiné: Grottmannen Dug (sv. tal)
14:00 Matiné: Lilla Spöket Laban - bullar och bång
15:15 Isle of Dogs
15:30 You Were Never Really Here
17:30 Det var en gång i Tyskland...
18:00 Som en dans
19:30 Phantom Thread
20:00 Händelser i Ydre (sv. txt)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎