Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
i morgon
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
Fler dagar...
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
NY SÄSONG THE MET
TURANDOT
MANON
MADAMA BUTTERFLY
AKHNATEN
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
i morgon
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
Fler dagar...
Elektra veckobrev
Anmäl dig till vårt veckobrev   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
Folkhemsturen
sön 28 april kl 14:00
  Se tider och boka/köp

En spegling av den moderna svenska historien genom en oförglömlig resa till framtiden som den såg ut förr!

ÖSTERUT (26/5, 30/6 kl. 14.00 & 22/7, 19/8 kl. 18.00)
Turen tar oss från de klassiska industriområdena i centrala Västerås via en av Sveriges mest sanerade stadskärnor till de västra delarna av staden. Här får vi njuta av de välordnade funkisområdena i Aseastan och på Gideonsberg. Därefter beger vi oss till ett monumentalt miljonprogramsområde som invigdes av Tage Erlander den 4 december 1969.

VÄSTERUT (28/4, 16/6, 15/9, 27/10 kl. 14.00 & 8/7, 5/8 kl. 18.00)
Turen tar oss från de klassiska industriområdena i centrala Västerås via en av Sveriges mest sanerade stadskärnor till de västra delarna av staden. Här får vi njuta av de välordnade funkisområdena på Hammarby och höra den fascinerande historien om Sveriges första pizzaservering.

Biljetter på www.folkhemsturen.se

 

i dag
13:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Cold Case Hammarskjöld (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 1)
i morgon
13:15 Helan & Halvan (Salong 1)
13:30 Beskyddarna (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Vincent van Gogh - vid evighetens port (Salong 2)
18:00 Film & samtal: Transnistra (sv. txt) Gäster: Anna Eborn & Tolya (Salong 1)
18:15 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 2)
20:10 Claire Darling (Salong 2)
tors 25 april
13:00 Claire Darling (Salong 1)
14:00 Beskyddarna (Salong 2)
14:45 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
16:45 Birds of Passage (Salong 1)
19:00 10:ans Filmklubb (Salong 1)
fre 26 april
13:30 Claire Darling (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Pearl Premiär (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta Premiär (Salong 1)
lör 27 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 1)
15:30 Claire Darling (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 1)
18:30 Birds of Passage (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
sön 28 april
13:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
14:00 Folkhemsturen (Salong 1)
15:30 Mellan raderna (Salong 2)
16:15 Ny finsk film: Aldrig mer (Salong 1)
17:30 Pearl (Salong 2)
18:00 Greta (Salong 1)
19:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
20:00 Claire Darling (Salong 1)
mån 29 april
13:30 Mellan raderna (Salong 2)
14:00 Fågelfångarens son (sv. txt) (Salong 1)
15:30 Pearl (Salong 2)
16:00 Greta (Salong 1)
17:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
18:00 Film & samtal: En dag till att leva Gäster: Erik Jersenius & Karl Beijbom (Salong 1)
19:30 Claire Darling (Salong 2)
tis 30 april
13:15 Birds of Passage (Salong 1)
13:30 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:00 Claire Darling (Salong 2)
17:30 Greta (Salong 1)
18:00 Pearl (Salong 2)
ons 1 maj
13:00 Matiné: Rutiga Ninjan Smygpremiär (Salong 2)
13:15 Matiné: Dumbo (live action) (sv. tal) Premiär (Salong 1)
14:30 Matiné: Småkryp 2: Äventyr i Karibien (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
16:10 Klassiker: Babettes Gästabud Nypremiär (Salong 2)
17:30 Ny finsk film: En Heavy resa Repris (Salong 1)
18:00 Den siste gentlemannen Premiär (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
tors 2 maj
15:15 Oscarsvinnare: Green Book (Salong 2)
16:00 Klassiker: Babettes Gästabud (Salong 1)
17:30 Greta (Salong 2)
18:00 Kulturredaktörens val: Chinatown Klassiker (Salong 1)
19:30 Den siste gentlemannen (Salong 2)
fre 3 maj
15:15 Den siste gentlemannen (Salong 1)
16:00 Mellan raderna (Salong 2)
17:30 Red Joan (Salong 1)
18:00 När livet vänder (Salong 2)
19:30 Greta (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
lör 4 maj
15:15 Dumbo (live action) (sv. tal) (Salong 1)
15:30 Rutiga Ninjan (Salong 2)
17:30 Red Joan (Salong 1)
18:00 När livet vänder (Salong 2)
19:30 Den siste gentlemannen (Salong 1)
20:00 Pearl (Salong 2)
sön 5 maj
15:15 Dumbo (live action) (sv. tal) (Salong 1)
15:30 Rutiga Ninjan (Salong 2)
17:30 Red Joan (Salong 1)
18:00 När livet vänder (Salong 2)
19:30 Birds of Passage (Salong 1)
20:00 Greta (Salong 2)
mån 6 maj
14:00 Den siste gentlemannen (Salong 1)
15:15 Birds of Passage (Salong 2)
16:15 Pearl (Salong 1)
17:30 Red Joan (Salong 2)
18:00 Dokumentärfilmsdagar: Ovan Babylon (Sv. txt) Gäst: Folke Rydén (Salong 1)
20:00 Dokumentärfilmsdagar: Parning (Sv. txt) (Salong 2)
tis 7 maj
15:30 Red Joan (Salong 2)
16:30 Dokumentärfilmsdagar: Håkan Juholt - en katt bland hermelinerna Gäster: Roland Sundgren & Richard Appelbom (Salong 1)
17:30 När livet vänder (Salong 2)
18:00 Dokumentärfilmsdagar: Sivandivan (Salong 1)
19:30 Sunset (Salong 2)
19:30 Sunset (Salong 1)
20:00 Dokumentärfilmsdagar: Hjärtelandet (Salong 1)
ons 8 maj
16:30 Dokumentärfilmsdagar: Belleville Baby (Salong 1)
18:00 Dokumentärfilmsdagar: Lucky One (Sv. txt) (Salong 1)
19:30 Dokumentärfilmsdagar: Säsong (Sv. txt) Gäst: John Skoog (Salong 1)
tors 9 maj
15:15 Green Book (Salong 2)
16:00 När livet vänder (Salong 1)
17:30 BaNeFF - Balkan New Film Festival: Agape (Salong 1)
19:30 BaNeFF - Balkan New Film Festival: Lada Kamenski (Salong 1)
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎