Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
i morgon
Elektra
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
Fler dagar...
REGEMENTETS DOTTER
VAN GOGH - OF WHEAT FIELDS AND CLOUDED SKIES
DEGAS: PASSION FOR PERFECTION
VALKYRIAN
DEN UNGE PICASSO
KARMELITSYSTRARNA
CARMEN/PETRUSKJA
BOKA/KÖP BILJETTER
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
idag
Elektra
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
i morgon
Elektra
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
Fler dagar...
Elektra nyhetsbrev
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.   Om integritet
CAFÉ KOPPAR
VINNARNA I TÄVLINGEN
Bamse och Dunderklockan
Premiär lör 23 feb
  Se tider och boka/köp
Sportlovsbio
Bamse och dunderklockan
En film av Christian Ryltenius
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Sverige
2018
65 min
Barnfilm
Barntillåten
Svenska

Ännu ett nytt härligt bioäventyr med Bamse och hans vänner intar biograferna. I denna film återser vi många karaktärer vi mött i de tidigare två filmerna och de tar oss med på ett spännande nytt äventyr både på land och till havs, där våra vänner möter nya typer och utmaningar. I Bamse och Dunderklockan måste Bamse lära sig något viktigt; att bara vara sig själv räcker mycket längre än man tror. Något som även Reinard Räv skulle må bra av att förstå.

Medverkande: Morgan Alling, Tomas Bolme, och Peter Haber.
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Sverige
2018
65 min
Barnfilm
Barntillåten
Svenska
Sportlovsbio
Filmen ingår i Sportlovsbio och visas 23/2 kl 13:00 (Premiär); 24/2 kl 13:00; 25/2 kl 09:30; 26/2 kl 09:30; 27/2 kl 09:30; 28/2 kl 09:30; 1/3 kl 09:30.
Övrigt som återstår i denna serie

i dag
13:30 Britt-Marie Var Här
15:15 The Wife
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Eld & Lågor
18:00 Dogman
19:30 Moa Martinson - landsmodern
20:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
i morgon
09:30 Skolbio: Wonder
13:15 Leto
14:15 Dogman
15:30 The Wife
17:30 Britt-Marie Var Här
18:00 Aniara
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
tors 21 feb
09:30 Skolbio: Wonder
13:00 The Wife
13:30 Eld & Lågor
15:00 Guldbaggevinnare: Gräns Bästa film
16:00 Britt-Marie Var Här
18:00 Kulturredaktörens val: 491
20:00 Dogman
fre 22 feb
13:00 Bohemian Rhapsody
14:00 Eld & Lågor
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Moa Martinson - landsmodern
17:30 Woman at War Premiär
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Dogman
lör 23 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan Premiär
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune Premiär
14:30 Britt-Marie Var Här
15:30 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text) Premiär
17:30 Woman at War
18:00 Eld & Lågor
19:30 The Favourite
20:00 Dogman
sön 24 feb
13:00 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
14:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
16:15 Olavi Virta - en oförglömlig röst
18:30 Woman at War
19:30 Eld & Lågor
mån 25 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal) Premiär
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Eld & Lågor
15:30 Bohemian Rhapsody
17:30 Dogman
18:00 Film & samtal: Free Solo Gäster: Håkan Bengtsson & Thor-Björn Käck
19:30 The Favourite
tis 26 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
14:00 Moa Martinson - landsmodern
15:30 Britt-Marie Var Här
16:00 Dogman
17:30 Woman at War
18:00 The Wife
19:30 Aniara
20:00 Eld & Lågor
ons 27 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Bohemian Rhapsody
16:00 The Wife
17:30 Woman at War
18:00 Aniara
19:30 Leto
20:00 Britt-Marie Var Här
tors 28 feb
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
10:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
11:00 Sportlovsbio: Ploey - ett vinteräventyr (sv. tal)
13:00 Sportlovsbio: Alfons och Milla
13:15 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (eng. tal, sv. text)
14:00 Eld & Lågor
16:00 The Wife
17:15 The Favourite
19:30 Woman at War
fre 1 mars
09:30 Sportlovsbio: Bamse och Dunderklockan
11:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
13:00 Sportlovsbio: Mary Poppins kommer tillbaka (sv. tal)
lör 2 mars
19:00 Opera på bio: Regementets dotter Live
sön 3 mars
13:00 Sportlovsbio: Sune vs. Sune
mån 4 mars
14:00 Moa Martinson - landsmodern
18:00 Film & samtal: Kungen av Atlantis (sv. txt) Gäst: Simon Settergren
Elektrabio i Västerås  |  Sintervägen 6, 721 30 Västerås  |  021 - 12 30 60  |  elektra@elektrabio.se
⬆︎